1nowel.jpgkarmelka_puchar.pnglistopad.pngmarsz.pngslubowanie.png

Członkowie SKE „EuroGim” u źródeł prawa i pieniądza

17 marca 2017r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „EuroGim” wybrali się do Warszawy, aby bliżej poznać Mennicę Polską - miejsce powstawania monet i Sejm, gdzie tworzone jest polskie prawo.

Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Sejmu. Na wstępie przewodniczka przedstawiła historię i współczesność polskiego parlamentaryzmu oraz na podstawie makiety wyjaśniła, jakie funkcje pełnią poszczególne budynki. Najciekawszy był pobyt w galerii Sali Posiedzeń Sejmu, kiedy z góry mogli popatrzeć na salę obrad, konfrontując swoje wyobrażenie o niej z jej realnym wyglądem. Poznali, jaki jest układ ław poselskich, gdzie zasiada prezydent i przedstawiciele rządu czy Marszałek Sejmu. Dowiedzieliśmy się, jak przebiegają prace nad ustawami i jak przebiega głosowanie. Następnie młodzież zatrzymała się przed tablicami upamiętniającymi posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Członkowie Klubu byli w miejscu najbardziej medialnym, czyli na słynnych schodach, gdzie posłowie udzielają wywiadów.

Kolejnym etapem naszej podróży była Mennica Polska, jedyny producent monet obiegowych w Polsce. Na początku uczniowie obejrzeli film przedstawiający historię mennicy oraz wybrane elementy procesu produkcyjnego – oczywiście te, które nie są objęte klauzulą tajności. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się kolekcja zgromadzona w Gabinecie Numizmatycznym. Uczniowie poznali tu dorobek produkcyjny Mennicy Polskiej od momentu jej założenia w 1766 r. do czasów współczesnych. Ciekawostką było to, że zgromadzone przez Mennicę Polską zbiory liczą ponad 70 tys. monet, numizmatów, medali i innych wyrobów medalierskich. Uczniowie dowiedzieli się, że Mennica Polska produkuje również monety obiegowe i kolekcjonerskie na zlecenie zagranicznych emitentów. Warto było odwiedzić mennicę, gdyż każdy z uczestników wycieczki otrzymał pamiątkowy „Żeton Gabinetu Numizmatycznego Mennicy Polskiej”.

Niezwykłym przeżyciem była interaktywna podróż w niewidzialny świat, który uczniowie poznawali wyłącznie za pomocą zmysłów słuchu, węchu, czy równowagi. Takie doznania zapewniła „Niewidzialna wystawa”. Przewodnicy – osoby niewidome lub niedowidzące – poprowadzili zwiedzanie po specjalnie wyposażonych i całkiem wyciemnionych pomieszczeniach. Doświadczenie, jak należy poruszać się w mieszkaniu, w lesie, jak zapłacić za batonik w barze, czy wyjść na ruchliwą ulicę bez używania zmysłu wzroku zostawi niezapomniane wrażenia. Dzięki wystawie uczniowie poznali przedmioty i narzędzia, których niewidomi używają na co dzień, a które w znaczący sposób ułatwiają im funkcjonowanie np. mówiący komputer, maszynę do pisania brajlem, wieszak na skarpetki i wiele innych drobiazgów.

Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „EuroGim” po całym dniu wrażeń zmęczeni, ale zadowoleni powrócili do Lubartowa. Widomości i doświadczenia, jakie zdobyli podczas tej wycieczki, głęboko pozostaną w ich pamięci.

Barbara Kukier

Free Joomla Lightbox Gallery
Copyright 2016©