1nowel.jpgkarmelka_puchar.pnglistopad.pngmarsz.pngslubowanie.png

Uczniowie GM2 w niemieckim obozie śmierci na Majdanku

Młodzież Gimnazjum nr 2 w Lubartowie wypełnia testament pomordowanych w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku „Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie: O pamięć, nie o zemstę proszą nasze cienie!”.

27 kwietnia 2017r. uczniowie klas trzecich wzięli udział w żywej lekcji historii w miejscu, gdzie skala zbrodni niemieckich była tak ogromna, że trudno to sobie wyobrazić. Historycy szacują, że przez obóz przeszło ok. 150 000 osób, a śmierć poniosło ok. 78 000, z czego 59 000 stanowili Żydzi. Z wielką uwagą i zainteresowaniem młodzież poznawała historię powstania i zasady funkcjonowania obozu. Przewodnicy ukazali miejsca naznaczone cierpieniem i śmiercią setek więźniów.

Uczniowie przeszli drogę od przybycia transportu więźniów - przez łaźnie, komory gazowe, baraki aż po piece krematoryjne - do tragicznej śmierci. Szczególne wrażenie zrobiły na nas pamiątki po więźniach: zdjęcia, pasiaki, naczynia, przybory toaletowe, niezliczone ilości butów czy włosów. Młodzież uświadomiła sobie, jaką rolę w niewoli odgrywała twórczość artystyczna, której owocem były, między innymi, rzeźby: Żółw, Jaszczur czy Kolumna Trzech Orłów. Autorem tych dzieł był rzeźbiarz Maria Albin Boniecki. Kolumna została ustawiona w 1943 r. na III polu przez więźniów za zgodą władz obozowych. Trzy orły zrywają się do lotu symbolizują dzieci, kobiety i mężczyzn - więźniów i ich wiarę w zwycięstwo. Bez wiedzy władz obozowych twórcy pomnika umieścili w kolumnie prochy zmarłych więźniów, pragnąc w ten sposób oddać im hołd. Symbolikę tych rzeźb doskonale rozumieli więźniowie.

Wciąż otwarte pozostają pytania: Jak mogło dojść do takiej tragedii? Dlaczego człowiek człowiekowi ten los zgotował? Co należy zrobić, aby na świecie zapanował pokój?

Na koniec minutą ciszy przy Mauzoleum, uczciliśmy pamięć pomordowanych w obozie. Ta lekcja historii na długo zapadnie w pamięci w naszej młodzieży.

Barbara Kukier

Free Joomla Lightbox Gallery
Copyright 2016©