Karmelka

ANDRZEJKI W GIMNAZJUM NR 2

Koniec listopada to czas zabaw przed rozpoczęciem Adwentu. Andrzejki to stara, ludowa tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie.  Nasi przodkowie uważali, że noc świętego Andrzeja ma magiczną moc, ponieważ uchyla wrota do nieznanej przyszłości. Dzisiaj Andrzejki są okazją do dobrej zabawy, poznania tradycji i obrzędów ludowych.

Uczniowie działający w Spółdzielni Uczniowskiej „Karmelka” i Samorządzie Uczniowskim naszego gimnazjum 24 listopada spotkali się na imprezie andrzejkowej, która co roku jest okazją do przygotowania poczęstunku i wspólnej zabawy. Ponadto „Karmelka” świętowała sukces, jakim było zdobycie pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Fundację Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej pod patronatem Krajowej Rady Spółdzielczej. Po poczęstunku przyszedł czas na wróżby. Choć wszyscy traktowali je z lekkim przymrużeniem oka, to cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. Ciekawi swojej przyszłości mogli dowiedzieć się co ich czeka dzięki „czarom” wróżki Alicji, odkrywaniu kubeczków z rekwizytami, czy też wylosować imię swego wybranka oraz zawód jaki będą wykonywać. Oprócz tradycyjnych andrzejkowych wróżb, można było próbować swych sił w zabawnych konkursach.

Kolejną częścią tego wieczoru była wspólna zabawa wszystkich uczniów Gimnazjum nr 2, czyli dyskoteka andrzejkowa. Dyskotekę zorganizował Samorząd Uczniowski naszej szkoły, a sponsorowała Rada Rodziców. Na naszej imprezie oczywiście nie zabrakło największych tanecznych przebojów ostatnich miesięcy.

Ale to nie koniec. Główną atrakcją Andrzejek są wróżby, dlatego też 30 listopada na łączniku szkoły można było wspólnie pobawić się przebijając szpilką papierowe serce z imionami przyszłych żon/mężów, rzucić „magicznymi” kostkami, zagrać w koło fortuny czy też wylosować zawód przyszłości. Jednym z najbardziej obleganych stanowisk okazało się to, przy którym można było poznać swoją przyszłość poprzez zdmuchnięcie jednej z trzech świec z zasłoniętymi oczami. Kolor zdmuchniętej świeczki decydował o tym, co wydarzy się danej osobie w najbliższej przyszłości. Dużą popularnością cieszyły się również przepowiednie Wróżbity Mateusza, który w swej kryształowej kuli widział losy przybyłych do niego panien i kawalerów. Nie zabrakło także amatorów pysznych ciasteczek z wróżbą, które rozchodziły się w mgnieniu oka.

Co prawda, dzisiejsze obchody Andrzejek różnią się od zamierzchłych sposobów świętowania dnia św. Andrzeja. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to doskonała okazja do wspólnej zabawy.

Opiekunowie SU: Monika Fedorowicz i Alina Zarzycka


Free Joomla Lightbox Gallery
Copyright 2016©